czwartek, 25 kwietnia

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie – jak się za to zabrać

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie – jak się za to zabrać

Mając na uwadze zarówno względy estetyczne, jak także własną kondycję zdrowotną, warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji. Tego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne okazują się bardzo ważne do tego, by nie nabawić się wszelkiego typu infekcji. Pytanie jednak jak często urządzenia znajdujące się w naszym pojeździe takim zabiegom poddawać i jak oraz gdzie owe zabiegi przeprowadzać.

Klimatyzacja w aucie musi być czyszczona chociażby z tego względu, że usunięcie kurzu i zanieczyszczeń oraz zgromadzonego podczas ciągłego użytkowania auta brudu skutkuje poprawą naszego samopoczucia w trakcie podróży. Klimatyzator zbiera wilgoć, która z kolei wiąże się z bakteriami i zarazkami. Tak rodzą się niezdrowo wpływające na nasz organizm drobnoustroje oraz mikroorganizmy. Z czasem długo zalegające prowadzą natomiast do powstawanie procesów gnilnych. Sam fakt, że te bakterie gromadzą się w aucie to jedno, drugie to to, iż włączając klimatyzację i pędząc autem wszystko, co jest wewnątrz owych urządzeń, wydostaje się na zewnątrz, do środka samochodu. Tym samym, wszelkie drobnoustroje wdychamy. Jest to pierwszy krok do tego, aby nabawić się poważnych kłopotów z górnymi drogami oddechowymi, krtanią, gardłem, migren czy nawet wymiotów oraz problemów z żołądkiem.

Czyśćmy klimatyzator chociażby dla własnego bezpieczeństwa oraz z powodów zdrowotnych. Róbmy to dla swojego komfortu i wygody przyjemnej jazdy. Likwidujmy wszelkie zanieczyszczenia i wynikające z nich drobnoustroje oraz mikroorganizmy w samym zarodu. Konsekwencją tego będzie brak niemiłych uczuleń, reakcji alergicznych czy skórnych. Będzie nam się jeździło miło, wygodnie, jako pasażerom i przyjemniej oraz sprawniej i wydajniej prowadziło samochód, jako kierowcy. Musimy także pamiętać o tym, że zanieczyszczone auto równa się większe koszty, jakie trzeba ponieść w związku z eksploatacją pojazdu. Im później zabierzemy się za czyszczenie klimatyzatora, tym większego rachunku możemy się spodziewać. Jeszcze jedna kwestia to to, że zapchane i brudne urządzenie po prostu szybciej się niszczy. Niezadbanie o dobry stan sprzętu klimatyzującego wiąże się nierzadko także ze znaczącym wzrostem zużycia paliwa. Wszystko natomiast przekłada się na spadek żywotności układu klimatyzującego, jego mniejszą moc działania w końcu uszkodzenie.

Zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcjach serwisowych auta za przeczyszczenie klimatyzacji trzeba się brać co roku, przynajmniej ten jeden raz w roku kalendarzowym, na pewno nie rzadziej. Oczywiście jest to jednak termin względny, bo wszystko zależy przede wszystkim od naszego indywidualnego przypadku, a mianowicie od częstotliwości użytkowania przez nas urządzenia klimatyzującego. Ogólnie wielu kierowców jest zdania, że czasem lepiej uchylić okno niż uruchamiać cały system klimatyzacji, bo po co, skoro jedziemy stosunkowo niedaleko i droga nie będzie długa oraz bardzo męcząca. To, że uda się w ten sposób zachować sprzęt klimatyzujący w nieco lepszym stanie, unikając jego częstej eksploatacji to jedynie mylne złudzenie. Jest wręcz odwrotnie, im rzadziej klimatyzator włączamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nie będzie zakurzony. Co do samego używania klimatyzacji, to zalecane jest w instruktarzach pojazdów włączanie urządzenia przynajmniej raz w miesiącu, a co istotne musi to być także w zimie, czego niestety spore grono zmotoryzowanych nie robi. Pytanie, po co włączać chłodzącą klimatyzację, gdy za oknem panują spartańskie warunki i jest mroźnie? Otóż chociażby po to, aby oczyścić szybę z zimowej wilgoci. Nic nie sprawdza się w tym przypadku lepiej niż klimatyzacja.

Sam fakt, iż nieczyszczona klimatyzacja jest doskonałym siedliskiem i pożywką dla przeróżnych bakterii oraz drobnoustrojów jest jasny, ale w praktyce czasem użytkownicy auta kompletnie nie zdają sobie sprawy, że to właśnie zabrudzony klimatyzator jest źródłem nieprzyjemnego zapachu, jaki unosi się w aucie. Wystarczy, że włączymy nawiew i od razu unosi się po całym pojeździe. Dzięki zabiegowi ozonowania, a więc usuwania tych niemiłych zapachów możemy pozbyć się aromatów wszelkiego typu. Chodzi zarówno o zapachy wywołane przez procesy gnilne i pochodzenia grzybiczego, jak również wynikające z palenia papierosów. Warto także mieć na względzie fakt, że urządzenia klimatyzujące nie zawsze sa w pełni szczelne, dlatego też musimy czynnik klimatyzacji systematycznie uzupełniać. Jest to zalecane w szczególności w przypadku klimatyzatorów samochodowych. Poprawa trwałości klimatyzatora jest natomiast zwiększona poprzez wprowadzenie oleju. Nie jest to bardzo kosztowny zabieg, za to skutkuje w pełni komfortowym korzystaniem z klimatyzacji.

Bolączką zmotoryzowanych okazuje się przede wszystkim uruchomienie klimatyzacji po zimie. Na wiosnę, kiedy jest przestój w użytkowaniu sprzętu, unosi się w kabinie pojazdu nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z otworów wentylacyjnych. Wynika to zwłaszcza z oszraniającego się parownika. Musimy w związku z tym czyścić klimatyzację zwłaszcza na początku sezonu wiosennego, gdy urządzenia są zastane. Klimatyzator musi zostać zdezynfekowany oraz wyczyszczony. Bez odgrzybienia nie ma mowy o tym, żeby wykorzystywać ten sprzęt należycie i w pełni bezpiecznie. Nie starajmy się również w żadnym wypadku przeczyszczać urządzeń klimatyzujących na własną rękę, samodzielnie. Musi to zrobić specjalista, który się na tym zna, dlatego zamówmy profesjonalną usługę w warsztacie samochodowym.