środa, 24 kwietnia

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Piaskowanie stanowi jeden z głównych zabiegów stomatologicznych, które zaliczane są do szeroko rozumianej profilaktyki. Dzięki piaskowaniu możliwe okazuje się usuwanie wszelkich osadów i przebarwień. Stomatolog robi to z wykorzystaniem tak zwanej piaskarki. Czy jest to całkowicie bezpieczne i czy wiąże się z jakimś bólem bądź dyskomfortem? O tym przekonasz się, czytając nasz niniejszy tekst poradnikowy. Postaramy się dostarczyć Ci wszelkich niezbędnych wiadomości na temat wyżej wymienionego zabiegu.

Piaskowanie zębów to gwarancja zdrowego i białego uśmiechu. Jest to niesamowicie skuteczna metoda walki z kamieniem nazębnym. Często z tego zabiegu korzysta się, jako z zabiegu uzupełniającego po skalingu także wpisującym się w leczenie zachowawcze. W trakcie przejeżdżania piaskarką po nawierzchni zębów, można usunąć płytkę nazębna i w ten sposób zlikwidować wszelkie przebarwienia i osady. Urządzenie jest nowoczesne i specjalistyczne, co pozwala na to, aby skrupulatnie, dokładnie i bez wyrządzania jakichkolwiek szkód oczyścić strukturę zęba. Oczywiście wiadome jest, że w wyniku codziennej konsumpcji, spożywania napojów typu kawa czy herbata a także alkoholu kolorowego takiego jak czerwone wino nasze zęby stają się nieestetycznie pożółkłe. Ponadto trzeba też mieć świadomość tego, że nałogowi palacze odbierają sobie śnieżnobiały uśmiech na własne życzenie – palenie znacząco przyciemnia zęby, sprawiając, że stają niekiedy u zaawansowanych palaczy nawet delikatnie brązowawe. Rozwiązaniem na te nieprzyjemne i nieładne przebarwienia jest właśnie omawiane tu piaskowanie. Przeprowadzać je może jedynie doświadczony stomatolog. W trakcie zabiegu strumień tak zwanego piasku dentystycznego jest kierowany przez dentystę wprost na ząb, który wymaga wypielęgnowania. Szpecącą płytka nazębna zostaje zlikwidowana.

Pytanie tylko skąd wiadomo, że to płytka nazębna i że przydałoby się nam piaskowanie? Poprzez płytkę nazębna rozumie się nieco brązowawy, brunatny osad, lepkiej konsystencji, który powstaje z resztek pokarmów gromadzących się między zębami, a także z niedostatecznie dobrego i dokładnego mycia zębów. Dodatkowo dochodzą do tego obumarłe komórki błony śluzowej, wszelkiego typu zarazki, bakterie oraz drobnoustroje, które przez dłuższy czas będąc osadzone na powierzchni naszych zębów mogą powodować poważne choroby, a najczęstszą z nich jest popularna próchnica. Już u małych dzieci dostrzega się nadmiar płytki nazębnej, która powinna być systematycznie usuwana. Poza tym, bardzo często osadzający się lepki osad może prowadzić do komplikacji z dziąsłami, czego wynikiem jest nadwrażliwość na intensywne smaki czy zmieniające się temperatury zjadanych pokarmów bądź wypijanych napojów. To z kolei z perspektywy czasu, pozostawione bez interwencji dentystycznej, prowadzi nierzadko do paradontozy oraz zapalenia dziąseł. Co więcej, wytwarza się także kwas, który powoduje uszkodzenia szkliwa zębowego. Pamiętajmy, że regularne wizyty u dentysty mogą temu zapobiec, tym bardziej, że na chwilę obecną stomatologia to jedna z najszerzej i najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny. Tym samym, nie brakuje specjalistycznej aparatury, za pośrednictwem której można usuwać osad i przebarwienia, jakich nie jesteśmy w stanie doczyścić samodzielnie, zwyczajną szczoteczką. Im częściej wykonamy zabieg piaskowania, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze zęby dopadnie próchnica a dziąsła będą cierpiały na nadwrażliwość. Będziemy mogli swobodnie jest co chcemy, kiedy chcemy i tak jak lubimy.

Piaskowanie jest generalnie polecane każdemu pacjentowi w ramach działan profilaktycznych oraz tak zwanego leczenia zachowawczego, jednakże największą uwagę powinni do tego przykładać palacze, osoby nadużywające herbaty i kawy, pacjenci leczeni ortodontycznie z różnymi nakładkami czy aparatami, pacjenci z przypadkami określanymi potocznie przez stomatologów, jako stłoczone zęby oraz osoby, które chcą wybielić koloryt swych zębów. Piaskowanie można bezpiecznie wykonywać nawet, co kilka miesięcy, wskazane jest natomiast przynajmniej jeden raz w roku. Częściej natomiast na pewno nie zaszkodzi. Co do tego czy piaskowanie jest bolesne czy nie, to zależy wszystko od indywidualnego przypadku. Podczas gdy niektórzy pacjenci zupełnie nic nie odczuwają przy zabiegu, inni mogą czuć pewien dyskomfort. Jako ten dyskomfort rozumie się przede wszystkim nadwrażliwość, podrażnienia dziąseł, charakterystyczny słonawy posmak czy też w skrajnych przypadkach bardzo delikatnych zębów lekkie krwawienie dziąseł.

Sam zabieg wygląda natomiast w ten sposób, że dentysta przejeżdża piaskarką pod ciśnieniem przez poszczególne zęby pacjenta. W tej piaskarce wykorzystywana jest też odpowiednia ilość wody. W jamie ustnej pacjenta rozpylany jest drobniutki proszek. Tym samym można dotrzeć w nawet najtrudniej dostępne miejsca, malutkie szczeliny czy wyczyścić w ten sposób zęby stłoczone i z wadami zgryzu. Powierzchnia takich zębów nie ulega natomiast w żaden sposób uszkodzeniu. Cały zabieg jest stosunkowo krótki – trwa on od kwadransa do mniej więcej dwudziestu minut. Koszt natomiast to rzecz jasna indywidualnie ustalana kwestia, przeważnie waha się w granicach stu złotych – stu dwudziestu. Warto także równocześnie z piaskowaniem zębów wykonać lakierowanie, czyli inaczej zwaną fluoryzację, która pozwoli na wzmocnienie szkliwa. Warto także mieć świadomość tego, że piaskowanie jest metodą polecaną głównie u tych osób, które maja przebarwienia wynikające na przykład z jedzenia czy picia barwiących produktów. Z kolei nie jest to sposób na zlikwidowanie nieestetycznych plam próchnicowych bądź przebarwień po zastosowaniu antybiotyków. Tym rodzajem profilaktyki nie da się też zdziałać nic przy wrodzonych zaburzeniach rozwojowych szkliwa.

Po wykonaniu zabiegu piaskowania wskazane jest przez stomatologów przestrzeganie kilku prostych reguł. Po pierwsze, palacz musi się powstrzymać od sięgnięcia po papierosa zaraz po zejściu z fotela dentystycznego. Najlepiej, aby nie palić tak ze trzy godziny po zakończeniu piaskowania. Nie jest też polecane picie w tym czasie kawy, herbaty, wina i wszelkich innych napojów, które barwią. Co więcej, musimy także pamiętać o tym, żeby nie szczotkować przez chwilę zębów. Dzięki temu nie narazimy naszych zębów na większą podatność na rozmaite przebarwienia. Do normalnego trybu życia można wrócić bez obaw po tych wyżej wymienionych trzech godzinach. Warto pamiętać, że po piaskowaniu trzeba przykładać większą wagę do higieny jamy ustnej, aby móc dłużej cieszyć się zadowalającymi efektami.

Teoretycznie piaskowanie nie jest szkodliwe i wszyscy powinni je wykonywać regularnie, ale jak przy każdym zabiegu także i tu wyszczególnione są pewne przeciwwskazania. Nie jest to zabieg zalecany osobom, które cierpią na rozmaite schorzenia górnych dróg oddechowych czy na zaburzenia czynności płuc, na przykład zmagają się z chorobami takimi jak pylica czy też astma. Nie warto wybierać się na piaskowanie także przy owrzodzeniu narządów układu pokarmowego, a więc wątroby czy żołądka. Żaden dobry stomatolog nie zdecyduje się przeprowadzić usuwania przebarwień z zastosowaniem piaskarki osobie, która ma stan zapalny dziąseł oraz jamy ustnej. Nie jest to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy odczuwają podczas tego rodzaju zabiegów bolesność błon śluzowych jamy ustnej. Niekiedy przy nadmiernej wrażliwości dentyści przerywają piaskowanie. Podobnie dzieje się wtedy, gdy efektem jest pojawienie się drobnych ranek. Przed poddaniem się piaskowaniu trzeba upewnić się również, że nie mamy uczulenia na żaden składnik stosowany podczas zabiegu, w tym zwłaszcza na sodę.